Navještaj Vazma za 2021.

Skladatelj GK
Izvodi Solist (svećenik/đakon)
Liturgijsko razdoblje Božić
Opis Drevni je običaj Crkve da na svetkovinu Bogojavljenja, odmah poslije navještaja Evanđelja, proglasi svetkovanje Vazma i tijek liturgijske godine.

Navještaj datuma Uskrsa i pomičnih svetkovina, koji se čita ili pjeva na Bogojavljenje potječe iz vremena kada kalendari nisu bili olako dostupni. Bilo je potrebno obznaniti datum Uskrsa unaprijed, jer brojna slavlja liturgijske godine ovise o tom datumu. Iako današnji kalendari donose datum Uskrsa i drugih blagdana liturgijske godine već godinama unaprijed, navještaj na Bogojavljenje i dalje ima svoju vrijednost. On je podsjetnik na središnjost Uskrsnuća Gospodnjega u liturgijskoj godini, i važnost velikih otajstava vjere koja se slave svake godine.
Note Preuzmi (Veličina: 347,1 KB)
Broj posjeta 917