VARAŽDIN - Zbor franjevačke crkve sv. Ivana Krstitelja

U franjevačkoj crkvi sv. Ivana Krstitelja u Varaždinu postoji pjevački zbor od davnih vremena. Na žalost, nigdje nema točnog zapisa od kada postoji. Među najstarijim pjevačicama postoji kontinuitet pjevanja od 70 godina. No, mnogi govore da je to bio ženski zbor koji se 1970. godine formirao u mješoviti zbor. Pouzdano se zna da je zbor vodio između dva svjetska rata poznati hrvatski skladatelj fra Kamilo Kolb. Kasnije ga vodi fra Fakundo Fridrich, a dirigent je bio fra Paškal Cvekan. Poslije je zbor vodio skladatelj i orguljaš fra Pankracije Vupora, zatim Ivica Miklenić te fra Petar Kinderić. Krajem 70- tih i početkom 80- tih godina zbor vodi fra Alojzije Vešlegaj pod čijim je vodstvu zbor imao više od 50 članova. Bio je to tada najbrojniji crkveni zbor mladih u gradu. Nakon njega, zbor preuzima fra Franjo Jasenović, zatim ponovno od 1995. godine fra Petar Kinderić kao orguljaš i prof. Ivan Mežnarić kao dirigent. Od 2003. godine prof. Mežnarić djeluje i kao orguljaš, te se intenzivno bavi i skladateljskim radom. Od 2008. do 2012. zbor vodi Antonio Tkalec. Danas zbor djeluje pod vodstvom profesorice solopjevanja Vesne Kušćer Čisar kao zborovođe i prof. Zdenka Kušćer  u svojstvu orguljaša. Ima 25 stalnih  i 10 povremenih članova. Pjeva redovito na misnim slavljima nedjeljom i blagdanima, od kojih, uz Božić, Veliki tjedan i Uskrs,  kao najvažnije smatra proslavu blagdana sv. Franje, sv. Cecilije, te sv. Ivana Krstitelja.  Od samog početka organiziranja Božičnog koncerta trećeg svjetovnog reda u franjevačkoj crkvi, koji se svake godine održava na svetkovinu Sv. Stjepana zbor aktivno sudjeluje, a od 2012. g. glavni je nosilac projekta. Redovito sudjeluje i na smotri zborova franjevačke provincije Čirila i Metoda, na koju dolazi 30-tak zborova iz cijele Hrvatske.