Cvjetna pedagogija savršenstva

Tijekom školovanja, obrazovanja, napredovanja, stekli ste određena teoretska znanja o radu s ljudima koje nikada ne svrstavate u grupe ili im lijepite etikete (amateri, profesionalci, glazbenici, župnici, darovatelji, ljudi bez sluha?, majstori, običan puk). Uvijek pokušavate raditi i napraviti najbolje od onih ljudi koje Vam je poslao Onaj koji se oko svega najviše trudi. Mnogi u svemu tome postavljaju visoka očekivanja ( naročito što se tiče opsega i pokretljivosti glasova), drugi pak pod naslovom sigurnosti i jednostavnosti nikada ne pokušaju dalje od dvoglasnog pučkog pjevanja. Gdje se u svemu tome snaći i što učiniti?

Ako ste se ikada bavili vrtlarenjem, znate koliko je potrebno da bi iz jednog grma ruže jednoga dana procvjetali prvo pupoljci, a kasnije i veliki cvjetovi. Znate i da je vrtlarenje cjelogodišnji posao. Nema mirovanja, stalno je potrebno razmišljati, moliti i raditi kako bi konačno došli do nečeg lijepog.

Ljude, kako smo rekli, ne razvrstavamo po skupinama, oni su jedinstvena Božja stvorenja. U Vašem zboru, dakle, ili u puku ako još niste osnovali zbor, postoje bezbrojne vrste cvijeća. Ne rastu svi u isto vrijeme, nije svima potrebno jednako sunca ili zalijevanja, ne cvatu svi u isto vrijeme, niti cvatu jednako, već svako onako kako mu je dano. Kako biste što prije došli do željenog rezultata prekrasnog buketa, Vaš je zadatak prepoznati o kojim se biljčicama radi i marljivo radeći, pažljivo brinuti o pravovremenom cvjetanju pojedinih. Ako Vam netko ne procvjeta u godinu dana, nemojte ga odmah posjeći ili iščupati. Možda mu je potrebno više vremena za čvrsti korijen, stabljiku, a tek onda cvijet. Uvijek pripazite neka svi cvjetovi, unatoč svojem obliku i veličini, dobe dovoljno Vašeg stručnog vodstva i pomoći. Nježnije biljčice možda ne mogu podnijeti neke drastične zahvate. Uvijek procijenite kako ćete i kojom metodom urediti pojedini cvijet, kao i što ćete primijeniti na cijeli vrt. Vama osobno nije dano prosuđivati koji je cvijet najljepši.

Kada konačno krenete slagati buket, pripazite na odabir kompozicije slaganja te na boje i oblike( glasovne).Redovite probe mjesto su i vrijeme grubog vrtlarenja, okopavanja, obrezivanja. Na probi uvijek tijekom upjevavanja možete otkriti tko pripada kojoj skupini cvijeća. Vjerojatno postoje cvjetovi lako lomljivi, cvjetovi koji cvatu kratkotrajno, možda i koji rascvjetani grmovi ili ste sretni i posjedujete zimzelene(evergreen)..Čuvajte se trnovitih ili kaktusa i znajte da će, kada dođe njihovo vrijeme, izgledati (zvučati) prekrasno. Euharistijska slavlja mjesta su zahvale Bogu za sve što je lijepo procvalo, ili za novo cvijeće koje tek počinje u Vašem vrtu-zboru-puku rasti. A to su koncerti, otkrijte sami. Jedino umijeće pravog vrtlara, koji zna oblikovati i rezati i obogaćivati dragocjenim dodacima i hranom, dovest će do željenih rezultata. Vrlo je bitno proučavati literaturu i isprobavati nove metode. Sjetite se da ste i Vi nekoć bili mali cvjetić u nekome zboru. Nije li čudesno moći pomoći nekome procvasti i potaknuti ono najljepše što u sebi nosi neka pokloni Božjem vrtu. Uz svu stručnost, najbitnija je Vaša volja i želja za lijepim, ustrajnost i nada u najljepše, a savršeno će biti kada sve nesavršeno prođe. Zato nastojte sve činiti s mnogo ljubavi.