Liturgija sv. Ivana Zlatoustoga prema bizantsko-slavenskom obredu
27.10.2019.

Skladatelj Liturgijski ukrajinski napjev
Za koji sastav Pučko pjevanje
Opis Grkokatolički vjernici ukrajinske tradicije u Križevačkoj eparhiji (biskupiji) u Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini koriste ove liturgijske napjeve na svetoj liturgiji. Ova knjižica pripremljena je za privatnu upotrebu bogoslova u Đakovu. Naime, slavljenje božanske liturgije sv. Ivana Zlatoustog jednom godišnje u Bogoslovnom sjemeništu u Đakovu postala je lijepa tradicija. U đakovačkom Sjemeništu prije dvadesetak godina svoju svećeničku formaciju prošla je nekolicina grkokatoličkih bogoslova iz Ukrajine. Od tada je đakovačko Sjemenište na specifičan način povezano s istočnom tradicijom Katoličke Crkve, a ta se poveznica, kao i upoznavanje grkokatoličke tradicije uopće, nastavlja njegovati ovom godišnjom liturgijom u Sjemeništu čiju su pripremu i organizaciju potpuno preuzeli đakovački bogoslovi. Uz to, bogoslovi ponekad tijekom godine posjete neku od grkokatoličkih župa i pjevanjem animiraju svetu liturgiju. To je izrazito potrebno svjedočanstvo ljepote i bogatstva života u jednoj Kristovoj Crkvi!
Note Preuzmi (Veličina: 719,8 KB)
Broj posjeta 1156