PRELOG - Mješoviti zbor župe sv. Jakoba

Grad Prelog, kao višestoljetno središte donjeg Međimurja, kroz prošlost je imao bogat politički, društveni, vjerski i kulturni život. Župni crkveni zbor ima neprekinuto djelovanje u posljednjih 100 godina, a u radu su sudjelovali župnici, kapelani, kantori i katehete pripremajući pjevače za nastup na vjerskim i kulturnim svečanostima. Danas zbor sudjeluje u svim crkveno-liturgijsko slavljima kroz cijelu liturgijsku godinu. Broj članova kreće se od 35 do 45, a neki od pjevača članovi su već više od 50 godina. Zbor su od početka 20. stoljeća do II. svjetskog rata vodili poznati kantori, a desetljećima ga je nakon rata vodila Marija Krušelj, koja je preminula u listopadu 2004. g. Posljednjih godina zbor vodi Jasminka Pervan-Čonkaš, prog. glazbe iz Preloga.

Preloški zbor već od 1920. g. pjeva Muku Isusovu, 1980. je snimio kasetu s pjesmom "Gospi Velikog Hrvatskog Zavjeta", pjevao je četveroglasne latinske i hrvatske mise na svećeničkom ređenju i mladim misama, nastupao je u svetištu Majke Božje Bistričke, sudjelovao na velikom regionalnom euharistijskom kongresu u Nedelišću 1979. g., nastupao na nekoliko smotri, brojnim proštenjima, te na susretu hrvatskih misionara 1998. g. u Varaždinu. 1999. zbor je snimio kasetu i CD s korizmeno-uskrsnim pjesmama, 2000. je sudjelovao na biskupijskom euharistijskom kongresu u Ludbegu, a 2003. na posveti nove crkve bl. Alojzija Stepinca u Velikoj Gorici. Zbor od početka 20. stoljeća pjeva himnu o sv. Jakobu, zaštitniku župe i crkve u Prelogu, koja je objavljena 1883. u glazbenom časopisu "Sv. Cecilija".