AZBSI Palma gostovao u varaždinskoj katedrali

AZBSI Palma gostovao u varaždinskoj katedraliVARAŽDIN, 20.10.2024.
Akademski zbor bazilike Srca Isusova "Palma" iz Zagreba koji se već desetljećima ubraja među ponajbolje zagrebačke zborove gostovao je u nedjelju 20. listopada 2024. u varaždinskoj katedrali najprije predvodeći liturgijsko pjevanje na svečanoj svetoj misi u 11 sati nakon koje su održali kraći koncert.

Zbor je tijekom misnoga slavlja izveo pretežito djela iz razdoblja bečke klasike i to poglavito Wolfganga Amadeusa Mozarta, a svakako je značajno spomenuti kako je kao misni ordinarij izvedena Mozartova Missa brevis in G, KV 140 koju su uz Zbor otpjevali i solisti Nela Katalenić Klinar, sopran, Laura Marincel Haller, mezzosopran, Mislav Lucić, tenor te Josip Galić, bas-bariton. Orguljskoj pratnji pod vještim rukama mladog orguljaša Dubravka Ćepulića Polgara, za potrebe izvedbe ove literature pridružile su se i nadarene mlade umjetnice Doris Tkalčević i Lucia Lyon na violini te Karla Jelena Milićević na violončelu. Sveta misa završena je himnom Srcu Isusovu "Do nebesa" koju je zdušno prihvatio i okupljeni vjernički puk. Euharistijskim slavljem predsjedao je preč. Mario Kopjar, kanonik kantor Stolnog kaptola i predstojnik Ureda za liturgijski pastoral i sakralnu arhitekturu Varaždinske biskupije uz koncelebraciju p. Damira Kočiša SJ, duhovnika Zbora i rektora bazilike Srca Isusova u Zagrebu.

Nakon svete mise upriličen je kraći koncert na kojem je izveden kako izbor iz standardnog zborskog repertoara, tako i instrumentalna točka na orguljama te dvije skladbe za gudački trio. Na programu su se tako našla djela Kittela, Haydna, Marovića, Bortnjanskog, Čajkovskog te Zajca. Nakon lijepog koncerta i dugotrajnog pljeska, mo. Višeslav Jaklin, povjerenik za crkvenu glazbu Varaždinske biskupije i MIslav Lucić su kao domaćini u ime Ureda za crkvenu glazbu dragim gostima uručili prigodan poklon i izrazili nadu i želju za što skorijim ponovnim gostovanjem.

Zborom je i tijekom misnog slavlja i na koncertu ravnao umjetnički voditelj i dirigent Franjo Klinar.

Ured za crkvenu glazbu Varaždinske biskupije

Fotografije: V. Jaklin, M. Lucić