Prikazanje Gospodinovo - Svijećnica

Četrdeset dana nakon Isusova rođenja, njegova ga majka, vjerna zakonu, prikazuje Bogu u jeruzalemskom hramu. Zajedno s Šimunom i mi to dijete priznajemo i slavimo kao »svjetlost na prosvjetljenje naroda i slavu puka svoga izraelskoga«.

Blagoslov svijeća i ophod

1. U odgovarajući sat zajednica se skupi u manjoj crkvi ili na drugom prikladnom mjestu izvan crkve ka kojoj kreće ophod. Vjernici drže u rukama nezapaljene svijeće.
2. Svećenik dođe s poslužnicima, u bijelu ruhu kao za misu. Umjesto misnice može uzeti plašt koji nakon ophoda odloži.
3. Dok se pale svijeće, pjeva se antifona:
Evo, Gospodin će naš sa snagom doći i prosvjetliti će oči slugu svojih, aleluja!

ili druga prikladna pjesma.

4. Svećenik po običaju pozdravi narod i kratkim nagovorom potakne vjernike da djelatno i svjestno proslave obred ovoga blagdana. To može učiniti ovim ili sličnim riječima:
Draga braćo i sestre, prije četrdeset dana radosno smo proslavili blagdan Gospodnjega rođenja, Božić. A danas slavimo onaj dan kada su Marija i Josip prikazali Isusa u Hramu. Tada je on naizvan ispunjao Zakon, a zapravo je pošao u susret svome vjernom narodu.
Potaknuti Duhom Svetim, dođoše tada u Hram starac Šimun i proročica Ana; oni upoznaše Gospodina i radosno ga razlasiše.
Tako i mi, Duhom Svetim sabrani, pođimo u dom Božij u susret Kristu. Naći ćemo ga i prepoznati u lomljenju kruha čekajući njegov slavni dolazak.

5. Nakon uvodnog nagovora svećenik blagoslovi svijeće, govoreći sklopljenih ruku:
Pomolimo se. Bože, izvore i počelo svake svjetlosti! Ti si danas pravednomoe starcu Šimunu pokazao Krista, Svjetlost na prosvjetljenje narodâ. Usrdno te molimo: blagoslovi + ove svijeće i usliši molitve svoga naroda koji se sastao da ih ponese na slavu tvoga imena: daj nam ići putem vjere i ljubavi dok ne prispijemo k tebi, Svjetlu neugasivom. Po Kristu Gospodinu našem. Amen.
ili:
Bože, svjetlosti prava, izvore i tvorče vječnoga svjetla. Daj vjernicima u srce sjaj koji se nikad ne gasi. Mi danas nosimo u ruci zapaljene svijeće: daj nam sretno stići k svjetlosti tvoje slave. Po Kristu Gospodinu našemu. Amen.

I poškropi svijeće blagoslovljenom vodom, bez riječi.

6. Tada svećenik uzme svijeću za nj pripravljenu. Na to počinje ophod, uz svećenikov poklik:
Pođimo u miru u susret Gospodinu!

7. U ophodu se pjeva antifona i pjesan što slijedi, ili koja druga prikladna pjesma:
Ant. Svjetlost na prosvjetljenje narodâ, slavu puka svoga izraelskoga.
   Sad otpuštaš slugu svoga, Gospodaru,
      po riječi svojoj u miru!
   Jer vidješe oči moje
      spasenje tvoje.
   Koje si pripravio
      pred licem svih naroda.

8. Dok ophod ulazi u crkvu, pjeva se Ulazna pjesma. Kad svećenik dođe k oltaru, iskaže mu čast te ga pokadi, ako je prikladno. Zatim ode k sjedalu, odloži plašt, ako ga je imao u ophodu i uzme misnicu. Kad se otpjeva pjesan Slava Bogu na visini, po običaju rekne Zbornu molitvu. Misa se nastavlja po običaju.

Misni proprij

Ulazna pjesma

Spominjemo se, Bože, tvoje dobrote usred hrama tvojega. Kao ime tvoje, Bože, tako i slava tvoja do na kraj zemlje doseže; puna je pravde desnica tvoja. (Ps 48,10-11)

Otpjevni psalam - Ps 24,7-10

Tko je taj Kralj slave? To je sam Gospodin.​

Pjesma prije Evanđelja - Lk 2,32

Svjetlo na prosvjetljenje naroda, slava puka tvoga izraelskoga.

Anamnetska aklamacija

Pričesna pjesma

Vidješe oči moje spasenje tvoje koje si pripravio pred licem svih naroda. (Lk 2,30-31)

Prijedlozi ostalih pjesama