Veliki ljudi

Nakon nekoliko godina rada sa župnim zborom, primjećujete prve pomake i Vaša kreativnost u oblikovanju proba nema kraja. Primijetili ste pozornost svih koji su nekada gledali u note, kako sada s lakoćom drže note samo kao podsjetnik, a gledaju u dirigenta, uživajući u svakom tonu koji proizvode. Znate da ste uz pomoć sv. Josipa obavili tek grube tesarske radove, uspostavivši okvire jednog dobrog muziciranja. Znate da ste i često puta, radeći na impostaciji, zazivali sv. Petra, neka učvrsti kako potrebne mišiće, tako i ustrajnost onih koji Vas nisu razumjeli zašto ih na svakom početku zagrijavate, kao da ćete s njima dva sata preskakati prepone! Svi pjevači postali su svjesni svoje uloge u zboru: predvoditelja liturgijskog pjevanja. Presretni ste što pjevači lijepo pjevaju sve pučke pjesme, mogu se izraziti i kojom višeglasnom skladbom, vrlo su pažljivi kada pjevaju tiho, nema više usporavanja, tempo je stalan kroz cijelu skladbu. Ostali vjernici više ih ne gledaju kao posebnu vrstu, već kao poticajne milozvučne vjernike koji svakodnevno donose riječ Božju pjevanjem. Župnik je presretan, jer je župno pastoralni rad živnuo, potaknuo i druge da se na drugačije načine uključe. Ako je sve ovo iza Vas, vrijeme je da svojim pjevačima otkrijete kako su oni zapravo veliki ljudi.

Veliki ljudi su oni koji pjevajući glasno ili tiho znaju koristiti svoju veličinu. Centimetri ovdje uopće nisu bitni, ali položaj tijela itekako jest. Vježba osvješćivanja veličine jednostavno je oponašanje izgleda slova vokala tijelom. Neka Vaši pjevači, bez obzira na tjelesnu visinu, pjevaju uspravno slovo Iiiii... (pripazite samo da prilikom propinjanja i ispravljanja ne istežu vrat prema gore, nego ostanu pogledom ravno naprijed). Vježba za ovo može biti i gluma antene ili svjetionika koji ravnomjerno šalju signale na sve strane oko sebe. Slovo E postaje veliko koliko pjevači mogu raširiti ruke. Ovdje pak pripazite da prilikom širenja ruku glavu ne naginju prema naprijed ili nazad kao kornjače ili, ako hoćete isprobajte kako zvuči nagnuto ili pognuto ili ravno E. Pripazite da se prilikom pjevanja slova E Vaši pjevači ne pretvore u žabe sa ružno raširenim ustima. Slovo A oponaša se raskorakom i rukama spuštenim te lagano raširenim pokraj tijela. Pjevači stoje uspravno, donja čeljust je opuštena (naročito kontrolirajte kod pučkog pjevanja). Zamisliti se u buretu, velikoj lopti ili širokoj cijevi, svakako poboljšava doživljaj slova O, koje je i prirodno ugrađeno u naše tijelo. Možete i primijeniti pokazivanje tijekom pjevanja. Neka pjevači pjevaju okružujući prstom o-usta, o-oči, o-lice, o-trbuh i o-cijelo tijelo. Ustati, raširiti ruke kao za slovo E te ih u laktovima svinuti prema gore ( uzdići ruke na molitvu), bit će dobra vježba za U. Slovo U je slovo koje je inače najzakočenije i često pjevano iz grla. Kod pjevanja slova U, oponašajte s pjevačima prvo glasanje sove, a kasnije, koristeći dijafragmu, kretanje parne lokomotive na put.

Veličina velikih ljudi je u primjeni njihove veličine kako bi se uistinu proslavio Najveći među njima. Kada pjevači postanu svjesni koliko su veliki tijelom, bit će im još lakše pjevati, a Vi ćete im i dalje otkrivati veličinu i radost njihova služenja kojom će doći do Velike vječnosti. Nadajmo se da će rastući i pjevajući svi poželjeti trajno rasti i otkrivati kakve su njihove duhovne veličine. Rastimo zajedno!